اخبار منتشره به نقل از فرماندهان نیروهای شبه نظامی ارتش اوکرائین گویای این است "اوکراینی هایی که پس از حمله روسیه به کشورهای غربی رفته اند، دیپورت شده و به صف ارتش اوکراین اعزام خواهند شد. در همین رابطه از قول سرهنگ بازنشسته واحدهای شبه نظامی خلق، آندری ماروچکو در سایت lenta.ru آمده است که مقامات اوکراین در حال بررسی دیپورت پناهجویان اوکراینی از غرب و اعزام آنها برای خدمت اجباری در نیروهای مسلح اوکرایین هستند. او میگوید: "کارهای مقدماتی به پایان رسیده است و فکر میکنم اخراج ها در آینده نزدیک آغاز خواهد شد، مشمولین در کشورهای غربی شکار شده و مستقیما به خدمت اعزام میشوند... از نظر حقوقی دولت اوکراین حق دارد شهروندان خود را از کشورهای دیگر مستقیما برای خدمت ارتش بسیج کند. قانون مربوطه بدقت تنظیم شده و هیچ تعللی در این زمینه وجود نخواهد داشت. "

 بنا به خبر سایت پارلمان اوکراین، روز 24 ژانویه قانون جدید به  شماره 8271 توسط رئیس جمهور امضا شد. موضوع  این قانون تشدید مجازات نافرمانی، ترک منطقه نظامی و فرار از جبهه و تهدید و تهمت به فرماندهان را شامل میگردد. مطابق این قانون دادگاه ها مجاز به تخفیف و تعلیق مجازات نظامیان نخواهند بود. زلنسکی تاکید کرد که نظم و انضباط ارتش را تقویت خواهد کرد.

یک طومار اینترنتی شامل 25 هزار امضا از طرف شهروندان اوکراینی مبنی بر درخواست عدم تایید رئیس جمهور ناموفق ماند.

منبع خبر:

https://www.unn.com.ua/ru/news/2012710-prezident-pidpisav-zakonoproekt-yakiy-posilyuye-kriminalnu-vidpovidalnist-viyskovikh