با وجود همه اصطکاکها همزیستی و وفاداری پدیده اسلام و کاپیتالیسم بهم عمیق و عمیق تر شده است. راستی برای اینکه در ایران کلاهتان پشم داشته باشد باید از کدام یک از این دو شروع کرد تا بعد در هر دو ریل به سیم آخر زد؟

***

پیشروی با چراغ خاموش!
آگهی: با پرداخت هزینه پنج دقیقه تلفن همراه، با صدا و تصویر کیفیت HD از طریق آخرین مدل تلفن سامسونگ، با آرامش کامل و با صدای موزیک آرامبخش، با انتخاب زبان دلخواه از میان 11 زبان رایج ( حتی چند زبان همزمان با هم) در حرم مورد علاقه حضور یافته، و دعا و نیایش خود را ادا نمایید. هر وقت بخواهید، هر چند بار بخواهید و برای هر امامزاده ای که اراده نمایید. در عرض پنج دقیقه حاجی شوید بدون اینکه نیازی باشد از روی کاناپه لیوان قهوه تان را زمین بگذارید: حاجی مجازی!قبض پرداخت هزینه را در محل مطمئن نگاه داری نمایید. برای دریافت تائیدیه کتبی همراه با عکس شما در محل زیارت (با بهترین کیفیت سه بعدی فوتوشاپی، در حال گریستن، رکوع یا سجود و ...)، لطفا دگمه زیر را فشار دهید!

سطور فوق مشتی از خروار، از جمله خدمات در دسترس سایت اینترنتی شرکتهای پر فعالیت "زیارت آنلاین" است. اگر تعداد این شرکتهاو دامنه گسترده فعالیتها و بازار وسیع آنها را مدنظر قرار بدهید تازه متوجه میشوید زیر نظر اولیای مملکت با چراغ خاموش چه تحول بزرگی در جریان است. این روند میتواند کل سیستم زندگی از آیین مذهبی، فرهنگ و آداب، کتب آموزشی در مدارس، قوانین بیمه های اجتماعی، طرح بودجه، روال اداره مملکت و بسیاری موارد دیگر را بطرز قابل توجهی تغییر دهد. مثلا هیچ متوجه تابلوهای جدید راهنمایی و رانندگی شده اید: طواف (مجازی) اماکن مقدسه از طریق تلفن در هنگام دور زدن اکیدا ممنوع!
تعداد این شرکتها و خدمات آنها بطرز سرسام آوری در حال گسترش است. تکنیک فنی معمول در این بازار کاملا با کاربرد تکنیک سفینه های فضایی ناسا برابری میکند. این بازار تمام اماکن مقدس در هر کجای دنیا که باشد را دربر میگیرد و با سود کلان فعلی چشم انداز افزایش اشتغال در آن روشن ارزیابی میشود. ایده اصلی ساده است: مشتری فرضی باید بتواند بسرعت و براحتی به اماکن مقدسه مورد علاقه خود دسترسی پیدا کند! دوره سفرهای پر خرج و مرارت برای رساندن صدای خود به قدیسین مورد نظر به پایان رسیده است. شرکتهای متعدد هستند که با کمال میل از طریق تلفن این آرزو را برآورده میکنند؛ شما زنگ میزنید و آنطرف خط از طریق ابزارهای تصویری – صوتی سوپر مدرن در محل (احتمالا) پخش میشود.
ریش و قیچی در دست شماست، در ازای هزینه بیشتر میتوانید از امکانات شرکت بهره جسته و زمان های مناسب با ترافیک کمتر را انتخاب کنید. شما میتوانید از طریق تصویر زنده، شخصا در روی صفحه تلفن در حرم حضور بیابید. سرویسهای آفلاین امکان میدهد که نیایش شما ضبط شده و در ساعات مختلف و هر چند بار که شما بخواهید؛ با دور سریع یا دور معمولی به گوش فریادرس شما برسد.
البته بنا به گزارشهای تایید نشده بمدت یکماه بلندگوها از کارافتاده و دعای ملت بهدر رفته است. در اینمورد تحقیقات ادامه دارد و از آنجا که شماره تلفن مشتریان ثبت شده است، و پول آن وصول گشته، صاحب حرم را به شنیدن فرمایشات مشتریان محترم وادار خواهند نمود. راستی این چه انصافی است که امام مربوطه (فقط به جرم قدوسیت) باید شب و روز به مزخرفات ملت گوش بدهند؟ چرا، چون جماعت معینی میخواهند پول کاسبی کنند؟ به این میگویند احترام؟ اگر راست میگویند چرا امامان زنده زحمت رسیدگی به راز و نیاز مشتریان آنهم با یازده زبان مختلف را بعهده نمیگیرند؟!
البته یکی از شرکت های اینترنی طرحی را به آزمایش درآورده است که مطالبات مشتریان ( متوجه هستید که "زائران" کلمه گویایی نیست و بتدریج کلمات مناسب تر "مشتریان گهگاهی" ، "مشترکان"، "مشترکان خانوادگی"، "بازنشستگان" ، "کارت تخفیف بیوگان" ، و غیره در حال رواج است) را جمعبندی کرده و کار مستمع را آسانتر نمایند. توجه شما را به جمعبندی یک روز نمونه از دعاها جلب میکنم:
- پیدا کردن یک گونی پر از اسکناس دلار امریکایی: 35 % (حالا گیریم ایشان هر شب سرقت بانک فدرال امریکا را هدایت میکنند، مساله اینست که چرا دلارها را باید در گونی چپاند؟ خرج ارسال گونی ها با کیست؟)
- یافتن شغل: 34% (ای بابا، این ملت مسلمان آدرس هر میخانه را پیدا میکنند ولی نوبت به اداره کار که میرسد باید یکی دستشان را بگیرد و ببرد!)
- شفای بیماریهای قابل درمان در بیمه های اجتماعی: 20% ( اگر رویشان نمیشود از بیماریهای مقاربتی و نازایی به دکتر مراجعه کنند، گناه این قدیس چیست؟)
- خانه خرابی همسایه: 6%
- قبولی در کنکور: 5% (این ملت از پنج سالگی آقازاده خود، دعای قبولی کنکور را شروع میکنند!)
- متفرقه: نجات دریاچه رضاییه، بالا رفتن قیمت نفت، پیروزی حق بر باطل در مذاکرات وین، لوله کشی آب محله، پایداری نظام و ... 1 %
با توجه به تراکم شدید مکالمات و برای راحتی زائران و میزبان، شرکتهای زیارت سرویسهای جدیدی را در دسترس قرار داده اند. در آخرین مورد آن زائران میتوانند از میان یک لیست آماده شده آلترناتیوهای خود را انتخاب کنند تا با صدای استاندارد قبلا ضبط شده، دعای مورد علاقه مونتاژ گردد.
- اگر میخواهید پولدار شوید، دگمه عدد 1 را فشار دهید
- اگر میخواهید طلبکارتان دچار آلزایمر گردد، دگمه عدد 2 را فشار دهید
- اگر میخواهید وزیر کار به چوپانی گمارده گردد، یکی از دگمه های 3 تا 8 را فشار دهید
- اگر ...
هر چه هست این بازار تازه در آستانه شکوفایی است. زمانیکه مکالمات در اختیار شرکتهای تجاری قرار داده شود تا پس از هر مورد از دعا و التماس، یک فروشنده با لباس سفید جلوی درب خانه ظاهر شده و چاره دردتان ( از تولیدات حلال چین) را در اختیارتان قرار دهد، این سیکل بسته خواهد شد. استخاره آنلاین در سایت اینترنتی مراجع تقلید در تمام شبانه روز از طریق یک برنامه کامپیوتری جاوا، کلید استارت این بازار گردید. صیغه آنلاین تولید بعدی بود که انتظار میرود با ارائه سرویس گرویدن (موقت ) طرفین به اسلام با حضور مجازی یک مرجع معتبر آنهم با تکلم به تمام زبانهای دنیا، به یک سوکسه بین المللی تبدیل شود. نماز مجازی بجای خود جهاد مجازی نیز در راه است که در آن شخص مورد نظر ما میتواند بر علیه یک استکبار ملعون در طی یک بازی کامپیوتری بطور مجازی مجاهدت بخرج دهد. ابدا دست کم نگیرید، مگر نه آینست تمام جهادگران (حقیقی) در حال دعا برای صلح و همزیستی با، و نه دشمنی و نابودی امریکا شب و روز ندارند!
در مورد آینده این روند به سختی میتوان اظهار نظر کرد. همانطور که ذکرش رفت افسار این بازار را به گردنش آویزان کرده اند و با چراغ خاموش به میل خود جولان میدهد و در تلفیق سود و حماقت ، کلاه برداری هیچ چیز جلودار آن نیست.
ایران در مسیر سی سال گذشته از طرف مقررات و قوانین مذهبی اسلامی تحت فشار بوده است. همزمان همان جامعه با آغوش باز به جولانگاه سرمایه و مدرن ترین ملزومات رشد و تعالی تکنیکی تبدیل شده است. با وجود همه اصطکاکها همزیستی و وفاداری پدیده اسلام و کاپیتالیسم بهم عمیق و عمیق تر شده است. راستی برای اینکه در ایران کلاهتان پشم داشته باشد باید از کدام یک از این دو شروع کرد تا بعد در هر دو ریل به سیم آخر زد؟
مصطفی اسدپور ، آپریل 2015