دعا خوب است. تنها مشکل کوچک دعا دراجابت آن است. در واقع هیچ ضابطه ای در کار نیست و هیچ کس باسخگوی تقاضاهای رد شده نیست. مشکل بزرگتر دعا در اینستکه در صورت عدم اجابت دعا، آنوقت خود شما باید زیر ذره بین قرار بگیرید. حتما عیبی در وجود خود شماستُ که پروردگار بخشنده و بنده نواز رو ترش کرده است. چیزی شبیه بیمه بیکاری!

چرا دعای من  مستجاب نمیشود؟ این سوالی است که تقریبا بلااستثنا در همه سایتهای اینترنتی دیده میشود. ظاهرا ایران با بحران دعا روبرو است. دعاهای بلاتکلیفی که وسط زمین و آسمان ول معطل است. شروع رابطه با امریکا تراکم این سوالات را کم نکرده است. ظاهرا بجز زیبا کلام و نگهدار کس دیگری مشغول این دعا نبوده که مستجاب شده باشد. ملت که بیکار نیستند، به احتمال زیاد هستند، اما بهر حال حتما دردی دارند که دست بدعا میشوند و بعدش هم با سر آمدن صبر ایوب، نتیجه میخواهند. باید توجه کنید مساله ربطی به بیکاری مردم ندارد. تنبلی برای رسیدن به اهداف بزرگ به ایرانی جماعت نمی چسبد. فقط نگاه کنید چند میلیون نفر به دانشگاه میروند که بعدش لیسانسه بیکار باشند! مساله اینستکه که دعا از ستونهای دین (همه ادیان) است. دعا یک نسخه سنجیده را ‍‍پشت سر خود دارد. سر راست و شدنی است. از همان قدیمها اجداد ما با این وعده مسلمان شده اند که خدا بخشاینده است. اصلا خود خدا از بندگانش میخواهد دعا کنند. از او چیزی را طلب کنند تا مبادا بزرگی و بخشندگی او بفراموشی سپرده شود.
در عین حال اجابت دعا مستلزم این است که شما به خدا در ظاهر و باطن اعتقاد داشته باشید و هر غلطی کردید، اما به قدر قدرتی او شک نکنید. شرط بعدی دعا در انجام فرایض دینی از جمله نماز است. و بلاخره مهمتر از هر چیز دیگر پرداخت خمس و ذکات اسلامی است. دعا خوب است. تنها مشکل کوچک دعا دراجابت آن است. در واقع هیچ ضابطه ای در کار نیست و هیچ کس باسخگوی تقاضاهای رد شده نیست. مشکل بزرگتر دعا در اینستکه در صورت عدم اجابت دعا، آنوقت خود شما باید زیر ذره بین قرار بگیرید. حتما عیبی در وجود خود شماستُ که پروردگار بخشنده و بنده نواز رو ترش کرده است. چیزی شبیه بیمه بیکاری!
بیمه بیکاری قانون است و قانونی که همه را شامل میشود. تنها شرط طبیعی عضویت در صندوق اینستکه شما، فرد متقاضی کار کنید و صد البته هزینه ماهانه را پرداخت نمایید. از اینجا ببعد، زمانی که بیکار شده و به دعاهای خود نیاز دارید گرفتنش وامصیبتا از آب در میاید. خیلی ها را شامل نمیشود. بدون هیچ دلیل روشن دولت میتواند بیمه را قطع کند. بدتر از همه اینستکه درست مثل مورد دعا، اگر بیکار هستید و بیمه بیکاری به شما تعلق نگرفته است، بدون تردید اشکالی در وجود خود شما لانه کرده است. این خود سر فصل دیگری است.
کارگری که بیمه بیکاری نداشته باشد از نظر اقتصادی چیز زیادی ضرر نمی کند. مساله مهمتر جنبه حیثیتی – ملی – فرهنگی و صد البته اسلامی آن است. تصورش را بکنید در پس خشتکهای بسیار که علما، نمایندگان مجلس، متخصصین اقتصادی دریده اند، کسی درد سر پر کردن یک برشور ناقابل را بخود ندهد! مملکت حساب و کتاب دارد. باید معلوم شود اگر نه از بیمه بیکاری، پس از کجا زندگی خود را تامین میکنید. لیست مشکوکیتها بسیار است. دریافت پول از بیگانگان جهت ایجاد تشکلهای فاسد کارگری یکی از آنهاست. مشکل برای دولت نه بیگانگان است، نه تشکل کارگری و نه فساد. مساله مهم نقش دریافتی های کارگری در تورم مصنوعی کشور است.
به همین دلیل بحثهایی در میان است که بجای دردسر بیمه بیکاری، باید به دعا، دعای بیمه بیکاری پناه برد. هم ارزانتر است و هم اینکه کار را از خدا بطلبیم حتما بهتر است تا از وزارت کار! سوال اینستکه چگونه دعا کنیم که شانس اجابتش بالاتر باشد؟
در جواب سوال و سرگردانی و دماغ سوختگی مومنین محترم، سایتهای اینترنتی مملو از راهنمایی مراجع و دست اندرکاران قابل اعتماد در یافتن یک راه میانبر برای اجابت دعاهایتان است. این راهنماییها مجانی است ولی از نتایج عملی آن بر روی دعای ایرانیان مسلمان اطلاع دقیقی در دست نیست. آنهم بخاطر جنس ناجور ایرانی هاست که نسخه موفق را برای خود مخفی نگه میدارند تا بعدا با فروش آن کاسبی راه بیاندازند.
قبل از هر چیز باید بخاطر داشته باشید که درست است خدا بخشنده است و بر همه چیز ناظر است. اما با افزایش جمعیت و دردسرهایی که مردم برای خود درست میکنند، و با بچه های نّنّر، و بیماریهای ناشی از مصرف کوکا کولا حجم دعاها بالا رفته و شرایط دیگری برقرار است. تنبلی مردم که بجای تظاهرات و مبارزه دست بدامن خدا و دعا شده اند مزید بر علت است، البته رسیدگی به دعای محو امریکا یا اسراییل از نقشه روی زمین وقت بیشتری میبرد! تازه وسط راه پشیمانی و دعای موفقیت مذاکره کار را آسانتر نمیسازد. اینهمه دعا برای طول عمر وزیر کار هم که قوز بالای قوز است.
اولین فاکتور در اجابت دعا، زمان مناسب است. بدون ذکر دلیل مشخص گفته میشود صبح اول وقت همزمان با طلوع آفتاب ترجیحا در روی یک تپه یا بلندی بهترین انتخاب است. پس به این ترتیب همه امید کارگران روزکار بر باد است. ساکنین نقاط بدون کوه و تپه بیخود وقت تلف نکنند. مساله بعدی اینستکه دعا باید فردی صورت بگیرد. دعای دست جمعی بدلیل همهمه و مشکل قابل فهم بودن تقاضا، بی نتیجه است. به همین دلیل دعا کردن در حمام زنانه، در دیسکو، و در متروها وقت تلف کردن است. بعلاوه در مورد ایرانیها همه دعاهای دست جمعی در تظاهراتهای امت و نماز جمعه ها باطل است. چرا که اولا ایرانی جماعت ظاهر و باطنش معمولا یکی نیست، روی زبان یک چیز میگوید، همان موقع قلبا یک چیز دیگر میخواهد. زبان فارسی هم که ماشالله کلی طعنه و کنایه دارد و تازه به عربی هم ترجمه میشود! به همین دلیل در هنگام دادن صدقه به گدا که برایتان دعا کند، مراقبت های لازم را بعمل آورید.
مساله بعدی صدای دعا است. بسیاری از مراجع معتقدند صدای خوب در اجابت دعا موثر است. البته صدا نباید آنقدر خوب باشد که خداوند از لذت شنیدن صدا آگاهانه اجابت دعا را به تعویق بیاندازد.
وزارت کار از ابتکار دعای بیکاری استقبال کرده و با در نظر گرفتن استانداردهای بالا تسهیلات لازم را به صورت حمام های مناسب برای آوازهای تک نفره در مناطق اطراف شهر و با وسایل نقلیه صبح گاهی را در اختیار ایرانیان بیکار، ولی کماکان محترم قرار خواهد. این مراکز، همزمان هم برای دعای کاریابی و هم دعای بیمه بیکاری میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. این مراکز یک روز در میان زنانه و مردانه خواهد بود. برای محکم کاری، زنان کارگر بالای ده سال باید شوهر (ترجیحا خوش صدا) و با اجازه ایشان (در صورت شوهران با صدای نکره) را با خود داشته باشند.
خاصیت دعای بیمه بیکاری در اینستکه با واقعیت طفره های دولت سازگار است و هم اینکه ساده تر است. همه چیز به این بستگی دارد که شخص جوینده نفسش بالا بیاید، سر حال باشد و در موقع لازم یک نفره و نه در صف تظاهرات، با صدای دلنواز از وزیر کار طلب مرحمت کند. اگر وزیر کار پنبه درگوش گذاشته باشد یا در حال چرت زدن باشد ...
ظاهرا کار دعا به این سادگی نیست که جنابعالی فقط بخاطر اینکه اشرف مخلوقات تشریف دارید وقت و بیوقت ویار کنید و برای خود و همنوعانتان دعای خیر نمایید. ایا بهتر نیست دست بکار اتحاد صفوف خود شویم و دعا کردن را به وزیر کار بسپاریم؟
مصطفی اسدپور
مندرج در شماره هفتم نشریه علیه بیکاری
19 فروردین 1394