سر سخن

 • شماره 33 نشریه علیه بیکاری

  شماره 33 نشریه علیه بیکاری
  (دی ماه 1379)
  همه راهها از هفت تپه و فولاد آغاز میشود
  نیشکر هفت تپه: با یا بدون آن؟ زنده باد بیمه بیکاری!
  شهر شوش در اشغال، اسماعیل در زندان، بعد چی؟
  عملیات ایذایی بزدلانه جمهوری اسالمی در هفت تپه!
  شهر شوش در اشغال، اسماعیل در زندان، بعد چی؟
  نیشکر هفت تپه: با یا بدون آن؟ زنده باد بیمه بیکاری!
  یاغیان نیشکر و فولاد
  همبستگی یواشکی!
  صندوقهای همبستگی مالی کارگری
  از هفت تپه تا دانشگاه ها: تو گویی که میخواهند گنبد دوّار را به زیر کشند
  شهر سرخ من، شهر اعتصابات کارگری!
  نیشکری ها، کارناوال با شکوه و چوبدستی های آن!
  تعیین منطقه ای دستمزد حداقل کارگران: توطئه ضد کارگری که باید در نطفه خفه شود!

تصاویر انتخابی

etehad.png

اعتراضات کارگری

 • شبح بیمه بیکاری  بر فراز طبقه کارگر در کردستان!

  شبح "بیمه بیکاری" در ترس طبقه کارگر ایران و اینجا مشخصا از طبقه کارگر در کردستان از پیروزی است. چه کسی گفته است که اعتراض علیه بیکاری مستلزم اتحادیه و سندیکا است؟ چه کسی گفته است تحمیل بیمه بیکاری مستلزم جنگ و قیام خونین است؟ این کدام ابلیسی است که ارزش جان و سلامتی و حرمت یک کارگر را در نزد خود او تا این حد نازل میسازد؟

  ادامه مطلب...  
 • اعتصاب  نیشکر هفت تپه و مصافهای کارگران در بافق و کردستان

  یکبار برای همیشه باید جار زد کارگران نیشکر از شجاعت و جان گذشتگی چیزی کسر نیاورده اند. کمر این اعتصاب را مثل هر جنگ دیگری  شکم های گرسنه و درد جانکاه تامین خانواده میتواند بشکند. جمهوری اسلامی از ظرفیت زیادی برای یک کشمکش فرساینده بر علیه نیشکری ها برخوردار است. پاشنه آشیل این حکومت شکل گیری هسته ها و شبکه های همبستگی کارگری است که مثل مور و ملخ از کمک های کوچک یک کوه از امکانات میسازند و با هر دستی که دراز میکنند باور و اعتماد بنفس و حق طلبی را جان میبخشند.

  ادامه مطلب...  

زنان کارگر

 • تبعیض علیه زنان جاسوسی برای کارفرما  در میان کارگران است

  مرد کارگری هم که به زن زور میگوید و از امتیازاتی که این جامعه سراسر تبعیض به او به عنوان مرد داده است به زیان آزادی و برابری زن و در جهت انقیاد و تداوم کار برده وار و بی اجر و مزد زن سود میجوید بهتر از جاسوس کارفرما در میان کارگران  نیست.

  ادامه مطلب...  
 • انقلاب خاموش زنان در ایران

  دوران دور نگاهداشتن زنان از بازار کار و تولید به سرانجام رسیده است. با احتساب سهم اشتراک زنان در تولید معادل 15 درصد بعلاوه بازار غیر رسمی اساسا زنانه کار در ایران به میزان سی درصد، بافت و دینامیسم طبقه کارگر در ایران دچار تحولات عمیق شده است. بورژوازی ایران برای  نیروی کار بسیار ارزانتر و تحصیل کرده زنان دندان تیز کرده است. جمهوری اسلامی با فرمول "برابری جنسی، نه"  اما "عدالت جنسیتی، بله" با زایمان نوع و موج جدیدی از فمینیسم  به استقبال این پدیده رفته است. در واقع کارگران زن در ایران بدل فمینیستی شوراهای اسلامی کار را وبال گردن خود می یابند.

  ادامه مطلب...  

طنز کارگری

 • آق دره - تنگسیر طبقه کارگر در ایران!

  شیر ممد امروز نمیتواند یک الهام، یک ندا، یک افسانه و سرمشق برای خروش نسل دیگر باشد، او چاره ای جز فتح سرزمین خود ندارد، او باید حق را در مفاهیم ساده زندگی معنا کند و دیگران را در پیگیری و احقاق آن سهیم سازد... و برای همه اینها باید، زن و مرد،  یک شیرممد، یک فعال شجاع و پرچمدار دیوانه اعتراض طبقاتی کارگری باشد.

  ادامه مطلب...  
 • ماه عسل با بیمه بیکاری

  بعنوان فقط یک نمونه وزیر کار و روحانیون صاحب یک شغل هستند و ماهانه دست کم ده بیست برابر دستمزد پایه کارگران حقوق دریافت میکنند. اما هیچ کدام کار مفیدی را انجام نمیدهند. اگر قرار میبود به صرف اعلام تعداد بیکاران و به تعداد "خدا را شکر" دستمزد تعلق بگیرد قطعا تا بحال بیکاران میلیونر شده بودند.

  ادامه مطلب...  

کارگران و سیاست

 • لطفا با یک شناسنامه ما را در جهنم خود شریک سازید!

  بنا به اظهارات عباس قائدی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در چهارم مرداد ماه سال 1393 " احتمال می دهیم یک میلیون نفر فرزند حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع بیگانه در کشور زندگی می کنند که هویت آنها مشخص نیست.

  ادامه مطلب...  
 •   "گور پدر کارگر!"- درباره کشتار معدنچیان آزاد شهر

  کجا تشریف دارند رئیس قوه قضائیه که کمر به محاکمه کارگران به جرم انفجار معدن با باطری های کذایی بسته بود؟ چرا با "روشن شدن" حقیقت در مقابل مسئولان اصلی از وزیر کار، وزیر معادن، رئیس دولت و کارفرما خفه خون گرفته اند؟

  ادامه مطلب...